Příspěvky kronikářky J. Vodičkové

Kácení máje

4. 6. 2017

kaceni-maje.jpg

SDH Rušinov pořádal v sobotu 3.6.2017 od 17 hod. v areálu u hřiště tradiční kácení máje. Prodávaly se chutné grilované klobásy a zájemcům se rozdávaly párky v rohlíku. Když nastal čas kácení máje, kde se vzalo, tu se vzalo mimino se sekerou a s chutí se pustilo do kácení. Šlo mu to velmi dobře.V kostýmu byste skoro nepoznali p. M. Čapka. Na scéně se objevila spěchající jeptiška v doprovodu Svatého otce – p. L. Augustinová a p. K. Běloch junior. Oba hledali ztracené mimino, svěřené jim do péče. Vtipné dialogy přerušil příchod hajného s puškou – p. Z. Jindry. Požadoval zaplacení upytlačeného dřeva a nezbylo, než tedy přistoupit k dražbě. Po licitaci byla máj vydražena za 1.000,-Kč pro p. M. Černohouse. Představení skončilo a začala zábava. Dobré občerstvení a živá hudba, kterou obstaral p. Semerád, zpříjemnily návštěvníkům posezení až do pozdních hodin. Návštěvníků sice letos nebylo tolik, ale pěkné počasí a dobrá organizace prospěly celé akci ke spokojenosti všech.

Fotografie z této události si můžete prohlédnout na tomto odkaze:

obecrusinov.rajce.idnes.cz/Kaceni_maje_6_2017/

Pálení čarodějnic

2. 5. 2017

paleni-carodejnic-2017.jpg

Pálení čarodějnic - Filipojakubská noc

Nedělní pálení ohňů zachytila nad ČR meteorologická stanice Metop – B. Byly to tisíce ohňů a nejvíce jich bylo v oblasti Vysočiny. Dříve se lidé zapalováním ohňů snažili chránit před čarodějnicemi, které se měly slétat na svůj sněm.

Obecním rozhlasem byla vyhlášena pozvánka na nedělní setkání u hřiště v 19 hodin. Hranice pro pálení ohně byla postavena o den dříve při stavění a zdobení tradiční májky. Děti přichystaly maketu čarodějnice, která pak byla posazena na vrchol hranice. Ještě před vlastním zapálením hranice byl připravený ohýnek, u kterého si zájemci mohli opéci výborné špekáčky z místního obchodu. Jídlo a podávané nápoje všem přišly vhod, neboť počasí bylo velmi chladné. Dětem to ani moc nevadilo, byly neustále v pohybu na hřišti, na houpačkách, na skluzavce. Postrádaly trampolínu, ale tu prozatím vzhledem ke stále nepříznivému počasí nebylo možné postavit. Však se dočkají. Jakmile byla podpálena hranice, začali se všichni shromažďovat kolem ní, aby se trochu ohřáli. Někteří odcházeli dříve, jiní se pozdrželi. Je stále co si vzájemně sdělovat a o čem vyprávět, třeba o dalších chystaných akcích. Na Modletíně proběhlo pálení ohně o den dříve a stejným způsobem, jako každý rok.

Fotografie z této události si můžete prohlédnout ve složce fotoalbum nebo na tomto odkaze:

obecrusinov.rajce.idnes.cz/Paleni_carodejnic_4_2017/

Ohlédnutí za Maškarou

24. 2. 2017

maskara-2017.jpg

Maškarní  průvod  v sobotu

11. 2. 2017

Dva roky uběhly jako voda a oslavy masopustního veselí opět nastaly. V naší obci se konají prozatím každý druhý rok, tedy prozatím. Tento prastarý zvyk pomalu zaniká, jak víme od okolních obcí. Také u nás nejsou všichni této tradici nakloněni. To lze soudit podle toho, zda umožní přístup hudebníkům a maskám na svůj pozemek. Vždy záleží na domluvě mezi lidmi a u nás to v tomto směru ještě celkem funguje, proto se i letos maškarní průvod podařilo uskutečnit. Brzy ráno se všichni sešli v hospodě ke společné snídani. Podávala se knedlíčková polévka s pečivem. Pak společné první foto venku před zahájením akce.Autobus odvezl účastníky kolem 9.hodiny na Vratkov, následoval Modletín, Hostětinky, Nohavice a zakončení bylo v Rušinově. Počasí celkem přálo, všechno se odbylo poměrně rychle, takže v 15 hodin už byly venkovní radovánky u konce. Účastnil se rekordní počet masek – 38, 2 tanečníky letos podpořila i 1 tanečnice. Nikdo neutrpěl žádnou újmu na zdraví ani na majetku. Maskovaní se chovali velmi slušně, bez jakýchkoliv výstřelků, bylo plno legrace. Ve fotogalerii je možné shlédnout řadu momentek. Přestože si všichni cestou užili obložených chlebíčků, koblih a všelijakých řezů dost a dost, jistě přišel na závěr k chuti klasický guláš s pečivem a nějaký taneček na sále v hospodě. Pokud bychom letošní maškaru hodnotili, myslím, že se vydařila. Chybělo ale větší množství doprovázejících diváků, na které jsme z dřívějška byli zvyklí. Uvidíme, jak to bude napříště, tj. v roce 2019.

Fotografie z maškarády si můžete prohlédnout zde:

obecrusinov.rajce.idnes.cz/Maskara_2_2017/

obecrusinov.rajce.idnes.cz/Maskara_2__2_2017/