Jdi na obsah Jdi na menu
 


Příspěvky kronikářky J. Vodičkové

Rubriky

2016

Příspěvků: 4

2015

Příspěvků: 5

2014

Příspěvků: 3

Příspěvky

Oslavy 620. výročí obce

4. 8. 2017

vyroci-620.jpg

 

Uspořádat oslavy a sezvat, pokud možno všechny rodáky žijící mimo obec, dalo nemálo starostí. Řada z nich žije v různých částech ČR. Nakonec se sešlo tolik lidí, že se sotva vešli do hostinského sálu a to ještě někteří dorazili až odpoledne. Oslavy byly zahájeny ranním budíčkem v 9.00 hodin. Návštěvníci se začali scházet a sjíždět velmi brzy. Prezentace rodáků trvala celou hodinu. Mimorušinovských bylo zapsáno celkem 93. Slavnostně vyzdobený sál se rychle zaplnil. Ještě před oficiálním zahájením oslav mohli zájemci v prostorách hostince shlédnout autorskou výstavu obrazů p. Miloslava Vidourka z nedalekých Čečkovic, amatérskou tvorbu p. Jany Březinové z Přibyslavi – háčkované a šité doplňky, malované obrázky a nebo si prohlédnout novou techniku v hasičské zbrojnici. Kdo se zajímal o historii, nahlížel do obecních kronik. Setkání uvedla přivítáním rodáků, hostů a všech ostatních návštěvníků p. J. Vodičková. Nejprve v přehledném referátu hovořil p. starosta V. Pešek. Po stručné zmínce o historii obce se zaměřil na seznámení se změnami a novinkami v obci za uplynulých 20 let, tj. od posledního setkání rodáků v r. 1997. Panu Jaroslavu Pátkovi poděkoval a předal za dlouholeté sponzorování obce dárkový balíček. O symbolech obce, znaku a praporu, pak hovořila kronikářka p. J. Vodičková. Pak se zaměřila na život zemana Jana Hertvíka, neboť tato osobnost vybudováním dřevěné tvrze v době husitské, položila základ pro naší dnešní obec. Následovalo promítání historických snímků, které zapůjčili místní občané. U starších návštěvníků to vyvolalo řadu vzpomínek. Novější snímky byly prezentací současných změn v obci. Po chutném obědě, jehož sponzorem bylo ZD Maleč, tradičně vepřový řízek a bramborový salát, následovalo občerstvení. Nápoje sponzorovala firma Dřevokov Chotěboř. Vynikající koláčky napekly místní ženy předem a nešetřily přísadami. Však také na požádání sdělovaly recepty. Po polední pohodě přišlo na řadu fotografování. Následoval průvod obcí s hudbou, mažoretkami z Junioru Chotěboř, které vedla p. Lenka Mečiarová, hasiči a komu to zdravotní stav dovolil, tak se také připojil. Průvod byl zakončen položením věnce u pomníku padlých a státní hymnou. Počasí se vydařilo a tak další program mohl pokračovat venku na místním hřišti. Menší děti se vydováděly na skákacím hradu, ty trochu starší vyzkoušely zorbing. Hodně radosti si užily při stříkání z malých hasičských stříkaček na postavené plechovky. Za odměnu dostaly v místním obchodu zmrzlinu, kterou sponzorovali rušinovští hasiči. Zájemci se mohli projíždět obcí v kočárech tažených koňmi. Neuvěřitelné kousky předváděl fakír Ondřej Hašek z Jeřišna. Po setmění měl ještě další vystoupení – ohňovou show. K tanci a poslechu hrála hudební skupina TANDEM ke spokojenosti všech věkových kategorií. Catering zajišťoval osvědčený Pavel Kučera z Chotěboře. O nápoje se postaral místní SDH Rušinov. Není třeba snad ani uvádět, že po celou dobu se návštěvníci dobře bavili. V průběhu dne bylo slyšet pochvalné hodnocení a to je pro nás ta nejlepší odměna. Velké poděkování je třeba vyjádřit všem, kteří se na veškerých přípravách podíleli. Děkujeme!

J.V.

Fotografie z oslav 620. výročí založení obce Rušinov si můžete prohlédnout na tomto odkaze:

obecrusinov.rajce.idnes.cz/Rusinov_620_let_obce%2C_rodaci_7_2017/

 

 

Kácení máje

4. 6. 2017

kaceni-maje.jpg

 

SDH Rušinov pořádal v sobotu 3.6.2017 od 17 hod. v areálu u hřiště tradiční kácení máje. Prodávaly se chutné grilované klobásy a zájemcům se rozdávaly párky v rohlíku. Když nastal čas kácení máje, kde se vzalo, tu se vzalo mimino se sekerou a s chutí se pustilo do kácení. Šlo mu to velmi dobře.V kostýmu byste skoro nepoznali p. M. Čapka. Na scéně se objevila spěchající jeptiška v doprovodu Svatého otce – p. L. Augustinová a p. K. Běloch junior. Oba hledali ztracené mimino, svěřené jim do péče. Vtipné dialogy přerušil příchod hajného s puškou – p. Z. Jindry. Požadoval zaplacení upytlačeného dřeva a nezbylo, než tedy přistoupit k dražbě. Po licitaci byla máj vydražena za 1.000,-Kč pro p. M. Černohouse. Představení skončilo a začala zábava. Dobré občerstvení a živá hudba, kterou obstaral p. Semerád, zpříjemnily návštěvníkům posezení až do pozdních hodin. Návštěvníků sice letos nebylo tolik, ale pěkné počasí a dobrá organizace prospěly celé akci ke spokojenosti všech.

J.V.

Fotografie z této události si můžete prohlédnout na tomto odkaze:

obecrusinov.rajce.idnes.cz/Kaceni_maje_6_2017/

 

Pálení čarodějnic

2. 5. 2017

paleni-carodejnic-2017.jpg

 Pálení čarodějnic - Filipojakubská noc

Nedělní pálení ohňů zachytila nad ČR meteorologická stanice Metop – B. Byly to tisíce ohňů a nejvíce jich bylo v oblasti Vysočiny. Dříve se lidé zapalováním ohňů snažili chránit před čarodějnicemi, které se měly slétat na svůj sněm.

Obecním rozhlasem byla vyhlášena pozvánka na nedělní setkání u hřiště v 19 hodin. Hranice pro pálení ohně byla postavena o den dříve při stavění a zdobení tradiční májky. Děti přichystaly maketu čarodějnice, která pak byla posazena na vrchol hranice. Ještě před vlastním zapálením hranice byl připravený ohýnek, u kterého si zájemci mohli opéci výborné špekáčky z místního obchodu. Jídlo a podávané nápoje všem přišly vhod, neboť počasí bylo velmi chladné. Dětem to ani moc nevadilo, byly neustále v pohybu na hřišti, na houpačkách, na skluzavce. Postrádaly trampolínu, ale tu prozatím vzhledem ke stále nepříznivému počasí nebylo možné postavit. Však se dočkají. Jakmile byla podpálena hranice, začali se všichni shromažďovat kolem ní, aby se trochu ohřáli. Někteří odcházeli dříve, jiní se pozdrželi. Je stále co si vzájemně sdělovat a o čem vyprávět, třeba o dalších chystaných akcích. Na Modletíně proběhlo pálení ohně o den dříve a stejným způsobem, jako každý rok.

J.V.

Fotografie z této události si můžete prohlédnout ve složce fotoalbum nebo na tomto odkaze:

obecrusinov.rajce.idnes.cz/Paleni_carodejnic_4_2017/

 

Ohlédnutí za Maškarou

24. 2. 2017

maskara-2017.jpg

Maškarní  průvod  v sobotu 

11. 2. 2017

 

 

Dva roky uběhly jako voda a oslavy masopustního veselí opět nastaly. V naší obci se konají prozatím každý druhý rok, tedy prozatím. Tento prastarý zvyk pomalu zaniká, jak víme od okolních obcí. Také u nás nejsou všichni této tradici nakloněni. To lze soudit podle toho, zda umožní přístup hudebníkům a maskám na svůj pozemek. Vždy záleží na domluvě mezi lidmi a u nás to v tomto směru ještě celkem funguje, proto se i letos maškarní průvod podařilo uskutečnit. Brzy ráno se všichni sešli v hospodě ke společné snídani. Podávala se knedlíčková polévka s pečivem. Pak společné první foto venku před zahájením akce.Autobus odvezl účastníky kolem 9.hodiny na Vratkov, následoval Modletín, Hostětinky, Nohavice a zakončení bylo v Rušinově. Počasí celkem přálo, všechno se odbylo poměrně rychle, takže v 15 hodin už byly venkovní radovánky u konce. Účastnil se rekordní počet masek – 38, 2 tanečníky letos podpořila i 1 tanečnice. Nikdo neutrpěl žádnou újmu na zdraví ani na majetku. Maskovaní se chovali velmi slušně, bez jakýchkoliv výstřelků, bylo plno legrace. Ve fotogalerii je možné shlédnout řadu momentek. Přestože si všichni cestou užili obložených chlebíčků, koblih a všelijakých řezů dost a dost, jistě přišel na závěr k chuti klasický guláš s pečivem a nějaký taneček na sále v hospodě. Pokud bychom letošní maškaru hodnotili, myslím, že se vydařila. Chybělo ale větší množství doprovázejících diváků, na které jsme z dřívějška byli zvyklí. Uvidíme, jak to bude napříště, tj. v roce 2019.   

J.V.   

                       Fotografie z maškarády si můžete prohlédnout zde:

 

obecrusinov.rajce.idnes.cz/Maskara_2_2017/    

 

 

obecrusinov.rajce.idnes.cz/Maskara_2__2_2017/